NIEWYDOLNOŚĆ ŻYLNA

PAJĄCZKI

CO SZKODZI TWOIM NOGOM

JAK MOŻESZ IM POMÓC

AETHOXYSCLEROL

SUPLEMENTY DIETY, ZIOŁA,
LEKI HOMEOPATYCZNE

WYROBY UCISKOWE
DOBÓR I ZASTOSOWANIE

FAQ

 

FAQ (często zadawane pytania)

Czy usunięte żyły nie są potrzebne ?

Usuwamy wyłacznie żyły chore, niewydolne w których krew nie płynie jak w zdrowych naczyniach lecz często cofa się lub stoi. Usuwając te żyły powodujemy że krew spływa wyłącznie zdrowymi naczyniami ( siatka zdrowych naczyń jest bardzo bogata - sa niewidoczne) w sposób szybki i sprawny nie wywołując nadciśnienia zylnego wóg.

Czy moga być nawroty żylaków?

Pomimo usunięcia żylaków przyczyny niewydolności żylnej a więc właściwości ścian naczyń(słaba elastyczność), czynniki dziedziczne, tryb życia i pewne czynniki metaboliczne najczęściej pozostają co powoduje że obecnie zdrowe naczynia mogą w przyszłości dać początek żylakom.

Mam 27 lat nie bolą mnie nogi, mam jedynie małe pojedyncze żylaczki pod kolanami. Czy ze zwzględów zdrowotnych jest sens je usuwać?

Na pewno jest sens je zbadać gdyż często drobne powierzchowne żylaki połączone są z niewydolnością żył głębokich lub głównych pni powierzchownych.
Obecność nawet małych żylaków przyspiesza powstawanie nowych dlatego usunięcie ich spowolni tempo rozwoju niewydolności żylnej. Czym wcześniej się je usunie tym lepiej.

Dwa tygodnie temu uderzyłam się w łydke. Od tamtej pory cała mnie boli. Słyszałam że przyczyną takich ból może być zakrzep w żyle. Czy to prawda?

Tak przyczyna dolegliwości bólowych goleni szczególnie jeżeli jest ona po urazie może byc zakrzepica żył głębokich. Nie leczona zakrzepica może dawac groźne powikłania jak zespół zakrzepowo - zatorowy w tym również śmiertelne (zator).
Należy wykonać badanie duplex-doppler USG.

Nie mam żylaków ale często bolą mnie nogi i mam kurcze. Czy przyczyna tego mogą być "wewnętrzne żylaki"?.

Tak , często stwierdzmy niewydolność żył głębokich które powodują nadciśnienie żylne w kończynach , dolegliwości bólowe, obrzęki itp. Zyły głebokie są niewidoczne, biegną głeboko przy kościach, śródmięśniowo. Możemy je zbadać w badaniu doppler - duplex USG.

Jak długo trzeba nosić pończochy uciskowe po zabiegach skleroterapii?

Najczęściej około 2 tygodni. W przypadku leczonych dużych żylaków może to być dłużej nawet 2-4 tygodni.

Mam 22 lata i nie mam żylaków, moi rodzice cierpią na niewydolność żylną (szczególnie mama ma duże żylaki, obrzęki i owrzodzenia żylne). Czy powinnam się zbadać?

Nie, jeżeli nie masz dolegliowści bólowych, obrzęków, uczucia ciężkości czy kurczy kończyn dolnych a na twoich nogach nie pojawiają się żylaczki to nie ma takiej potrzeby.
To że twoi rodzice mają żylaki nie znaczy wcale że musisz po nich takie skłonności odziedziczyć. Powinnaś jedynie być czujna, zwracać uwage na dolegliwości ze strony kończyn dolnych oraz na ich wygląd.

Mam 32 lata jestem w 4 miesiącu ciąży. Zauważyłam że moje niewielkie żylaki sprzed ciąży obecnie zdecydowanie powiększają się oraz pojawiają się nowe zmiany (pajączki, poszerzone siateczki). Czy można jakoś temu zapobiegać?

W trakcie ciąży pojawia się wiele nowych czynników powodujących wzrost ciśnienia żylnego w obrębie kończyn dolnych (wzrost objętości krwi o ok. 20%, położenie płodu powodujące ucisk żyły biodrowe) oraz sprzyjających powstawaniu nowych żylaków (wysokie poziomy hormonów powodujących rozkurcz ścian naczyń, zwiększenie ich wiotkości) i narastaniu obrzęków (wzrost przepuszczalności naczyń, zmodyfikowany skład krwi).
Najlepszą formą przeciwdziałania powstwania żylaków w czasie ciąży jet noszenie profesjonalnych ciążowych rajstop uciskowych. Ich noszenie nie tylko zmniejsza zastój krwi w nogach, obrzęki ale również korzystnie wpływa na prawidłowe ukrwienie płodu. Ponadto możemy w ciąży stosować farmakologiczne środki poprawiające krążenie żylne (rutozydy-troxuretin, preparaty diosminy-detralex).
Jeżeli chcemy uniknąć pojawienia się w czasie ciąży pajączków, poszerzonych żyłek siateczkowatych czy powiększenia obecnych już żylaków musimy unikać długich okresów stania i siedzenia, powinniśmy również utrzmać aktywność fizyczną (częste spacery, pływanie, jazda na rowerze).

 

Mam 28 lat niedawno urodziłam dziecko i w chwili obecnej karmię piersia . Mam pytanie czy moge sie poddac zabiegom skleroterapii.

Generalnie w okresie karmienia piersia przeważająca część leków przechodzi do mleka matki ( jedne w większym stopniu inne w mniejszym) dlatego zabiegi skleroterapii zalecam przełozyc na późniejszy okres.

 

Czy przed zabiegami skleroterapii wymagane jest szczepienie p- WZW.

 

Zabiegi skleroterapii mają podobne ryzyko zakażenia wirusem żółtaczki B, C jak zastrzyki dożylne lub iniekcje podkórne , szczepienia itd. Podczas zabiegów obliteracji ( skleroterapii płynem , piankowania) używamy sprzętu jednorazowego uzytku, miejscowej dezyfekcji przd każda iniekcją , gabinet jest regularnie naświetlany UV. Dlatego szczepienia nie są wymagane. Jeżeli jednak pacjent jest z grupy podwyższonego ryzyka ( pacjenci z ciężkimi chorobami przewlekłymi, w trakcie sterydoterapii, z zaburzeniami układu immunologicznego itp) takie szczepienie przed skleroterapia jest zalecane.

 

Mam 32 lata po ciążach ( dwie ) pojawiły mi się żylaki na goleniach. Obecnie pracuje dzinni po 8-10 godzin na stojąco , pod koniec dnia odczuwam bóle kończyn dolnych. Czy moja praca ma znaczenie dla narastania objawów niewydolnosci zylnej. Jak moge sobie pomóc?

 

Paraca stojąca lub siedząca ma duze znaczenie dla narastania objawów niewydolnosci żylnej ( podobnie jak długie podróże autobusem , samolotem). W pierwszym etapie dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z wyrobów uciskowych profilaktycznych lub leczniczych .Produkty te poprawiają znacznie przepływ żylny, hamują rozwój żylaków i zapobiegają powikłaniom zakrzepowym.

Mam skierowanie na przepływy naczyniowe. czy do tego badania powinnam się przygotować w sposób szczególny?

Przepływy naczyniowe ( żylne lub tętnicze ) jest to szczególna odmiana badania usg. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania. Jeżeli jest to mozliwe należy być na czczo.

 

ZOBACZ FILMY Z NASZYCH ZABIEGÓW

 

Centrum Medyczne Intermed

33-100 Tarnów ul. Rogoyskiego 34


telefon: 014 626 36 36